Bat dosyası ile yedek alma komutları

Bat dosyası, cmd komutları ve Windows görev ekleme kısmını kullanarak bat dosyası ile otomatik yedek alma sisteminizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Her gün binlerce zararlının türediği günümüzde en etkin önlem yedek alma sisteminin oluşturulmasıdır.Çünkü en güvendiğiniz güvenlik sistemi ve antivirüs programları ancak tespit edilen zararlılarda işe yarar.
Ve binlerce zararlının tespit edilemeyen, rapor edilmeyen binlerce türevi olabilir. Mottomuz: Yedek Candır, Gerisi Heyecandır 🙂

Bat yürütülebilir bir dosya tipidir. İçeriğindeki komutları aynen Exe veya MSI dosyaları gibi, bir uygulama gibi yürütebilir.Aslında bat dosyası eskiden resim dosyasına virüslü kodlar ile bat dosyası atarak kullanıcının bilgisayarına erişim sağlamakta çok kullanılıyordu. Şimdilerde Windows güvenli ekran ve uygulama güvenliği merkezi bu zararlılara engelleyebilir.

Bat dosyası oluşturmak için masaüstüne gelip sağ tıklayarak Yeni Not Defteri oluşturuyoruz. Daha sonra oluşturduğumuz not defterini açıp Dosya-Farklı Kaydet yolunu takip ediyoruz.

Dosya türünü Tüm Dosyalar olarak değiştirip Bat dosyamızın ismini yazıp sonuna .bat uzantısını ekliyoruz. Sistemi yedekle.bat gibi bir isim verebilirsiniz.

Dosyayı kaydedip aşağıdaki komutları Bat dosyamıza ekleyeceğiz.Eğer Bat dosyasından çıkarsınız tekrar düzenlemek için üzerinde sağ tıklayıp Düzenle demeniz gerekir. Biz uzantısını bat olarak güncellediğimiz için çalışır bir dosya olur ve her tıkladığımızda tekrar tekrar çalışır.

Bat ile yedek alma komutları:

XCOPY C:\PROGRAM\DATA\*.* D:\YEDEK\zekirobot.com\yedek /E /Y /H /R /Q Bu komutun bel kemiği Xcopy komutu gördüğünüz gibi. Yedek almaya yarayan komut. Yeşil alan yedeğin nereden alınacağını belirtiyor.Hangi dosyayı yedekleyecek isek burada onun yolunu veriyoruz. Eğer dosya yolunuzda klasör isimlendirmelerinde arada boşluklar var ise path – dosya yolu tırnak içine yazılarak sorun çözülebilir. Yeşil alanın sonundaki *.* kısmı tüm alt dosyaların da yedeklenmesinin istendiğini belirtiyor. Mavi alan yedeğimizin nereye alınacağı yerdir.

Yedek alma komutumuzu kaydedip çıkıyoruz. Ardından Windows Görev Zamanlayıcıyı açıyoruz. Sağ üst kısımdan Görev Oluştur diyoruz. Genel kısmında görev adı veriyoruz, tetikleyiciler kısmında Yeni deyip tetikleyici oluşturuyoruz.

Bir kez, günlük, aylık olarak yedeklerin otomatik olarak ne zaman alınacağını seçiyoruz. Ben her gün saat 03.00 da yedek alacağım için Günlük kısmını seçip saati 3.00 olarak yazıyorum.

Eylem kısmında Yeni kısmına tıklıyoruz.Program komut dosyası kısmında Gözat diyerek hazırladığımız yedek alma bat dosyasını seçiyoruz. Tamam diyerek bu pencereden de çıkıyoruz.

Eğer server gibi sürekli sistemlerde yedek alacaksanız bu ayarlar yeterlidir. Fakat kişisel bilgisayarlarda bilgisayarın o saatte açık olması gerekli olduğunu unutmayın. Aynı zamanda Genel kısmında Kullanıcı oturum açmışsa da açmamışsa da çalıştır ve yüksek ayrıcalıklarla çalıştır kısmını işaretliyorum.

Görevi kaydettikten sonra Görev Zamanlayıcı kitaplığından görevi tekrar düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca göreve sağ tıklayıp Çalıştır diyerek yedeklerin olması gerektiği yerde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Gerçekten geniş bir yazı oldu. Bu yazılanlar ışığında eylemleri uyguladığınızda bat dosyası ile otomatik yedek alma sisteminizi kurmuş olacaksınız.

Sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın