Ddos Nedir, Ddos Saldırısı, Ddos Modem Ddos Ayarları,Ddos korunma yolları,Modem Anti Dos

Ddos Saldırısı Nedir ?

DDoS saldırısı (Distributed Denial of Service attack) sistemin kaynakları ve bant genişliğini doldurarak hedefin açılmasını veya çalışmasını engelleyen saldırıdır.

Örnek vermek gerekirse ÖSYM sitesi sınavlar açıklanınca açılmaz olur veya bir başvurunun son gününde online sistemler açılamaz hale gelebilir. Binlerce hatta milyonlarca kişinin aynı anda bir siteye girmesi kaynakları tüketip sitenin açılmasını engeller ve kağnı kadar yavaş olur.

Bir köprüden geçmeye çalışan binlerce aracın kuyruk oluşturması ve geçişin ve trafiğin tıkanması gibi de düşünebiliriz.

Birden fazla organize olmuş kişi güçlü donanım ve yazılımlarla site veya sunucuya aynı anda yüksek veriler gönderince sistem de açılamaz hale gelir ve belirli bir yerden sonra da hatalar meydana gelmeye başlar.

Hackerlerin güçlerinin temelinde de organize olmaları ve grup olarak çalışmaları gelir ki, birleşip çoğalarak en güçlü sistemler için bile tehdit oluştururlar.

Geçenlerde edu.tr uzantılı sitelerin açılmaması bu uzantının yönlendirildiği sunuculara Ddos saldırıları sonucunda bazı üniversite sitelerinde ağırlaşmalar yaşanmıştı.

Sistem kaynakları sınırlı ve bant genişliği düşük web sitelerine yapılan saldırılar aylık 2 GB bant genişliği, 1 GB sistem alanı gibi sistem kaynaklarının sınırlı olduğu sistemlerde web sitelerinin kaynaklarının tükenmesi sonucu açılmaması ve çökmesi sonucunu doğurur.

Aynı şekilde Sql portu, uzak bağlantı Rdp portu gibi belirli portlara yapılan saldırılar o portun kullanılmasını engeller ve dolayısıyla sistemi ve web sitelerini de açılmaz hale getirir. Size tavsiyem standart port numaralarını kesinlikle değiştirmenizdir.

Mesela Uzak bağlantı portunu 3389 yerine 4658 yapabilirsiniz veya Sql portunu 4528 yapabilirsiniz.Port numarası size kalmış.

DDos Saldırısından Korunma Yolları

Ddos saldırılarak ilk yayılmaya başladığında sistemler için ciddi tehlikeler oluşturmaktaydı. Hatta bilgisayarın F5 (yenile) tuşuna basılı tutarak ve siteyi uzun süre yenileyerek bile açılamaz duruma gelen siteler mevcuttu.

Yeni nesil güvenlik duvarları,Firewall cihazları, güvenlik sistemleri ve hatta modemlerde bile yer eden Ddos ayarları ile sunucunuzu, sisteminizi,modeminizi koruyabilirsiniz.

Modem Ddos Ayarları

Yeni nesil modemlerde de ekstra bir firewall cihazına gerek kalmadan yapacağınız ayarlar ile sisteminizi Ddos saldırıları ve dış tehditlere karşı yönetebilirsiniz.

Modemin güvenlik ayarlarından güvenlik seviyesini Düşük – Orta -Yüksek olarak ayarlayabilirsiniz. Güvenlik seviyesinin Yüksek olarak kalması tavsiyemdir fakat modem port yönlendirmelerinde sorun yaşıyorsanız kontrollü olarak yeniden ayar yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modeminizde  FirewallGüvenlik Duvarı Güvenlik gibi  isimlendirmelerle yer alan menüye girdiğinizde Anti-Dos Aktif kısmından Ddos korunmasını aktif hale getirebilirsiniz.

Anti-Dos korumasını aktif hale getirdiğinizde sisteminize yapılacak bağlantıları saniyede, dakikada ve saatte … adet bağlantıya izin ver şeklinde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde gelen bağlantı adetlerini sınırlayarak modem üst bağlantıları reddedecektir.

 

 

 

 

 

 

Yaptığınız Anti Dos aktifleştirme işlemi ile basit de olsa Ddos saldırılarını önleme adına  önlem almış olursunuz. Aynı IP numarasından sürekli olarak yapılan saniyede binlerce saldırıyı modem ayarları vasıtası ile önlemiş olursunuz.

Bol güvenlikli ve Ddos saldırısız günler dilerim.

 

Bir cevap yazın