Tüm dosyalarınızda bir kelimeyi aratmak : Agent Ransack

Bugün yine pek bilinmeyen, çoğu kez bir yazı dosyasında içini açıp tek bakmamıza yol açan, html, pdf ve diğer türler işin içine girince aradığımızı bulamadan kapattığımız durumlardanbizi kurtaran, dosya içinde kelime arama yapmaya yarayan bir yazılım Agent Ransack.

İşte dosyada kelime arama yazılımı Agent Ransack kullanımı:

-Uygulamayı  aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

https://www.mythicsoft.com/agentransack/download

Uygulamanın arayüzüne bakacak olursak ;

Sağ üst kısımda start – başla butonunun altından Expert (Gelişmiş ) ve Basic (Basit) aramayı seçebilirsiniz. Ben gelişmiş üzerinden gideceğim.

Uygulamada ilk olarak File name kısmında aradığımız dosyanın ismini girebiliriz veya Containing Text kısmından aradığımız kelimeyi seçebiliriz. Ben örneğimizde şifre kelimesini arayacağım.

Size kb kısmından aradığımız dosyanın boyutunu seçerek aramanın daha hızlı tamamlanmasını sağlayabiliriz. Modified after before kısmından   dosyanın en son ne zaman düzenlendiği girilebilir.

Eğer Subfolders kısmını işaretlerseniz aramaya alt klasörleri de dahil etmiş olursunuz.

Aramayı Start- Başla kısmından başlatınca altta sözcüğün geçtiği tüm sonuçlar yer almış olacaktır.

Arama sonuçları alt kısımda listenecektir. Aynı zamanda uygulamada arama kriterlerini kaydedebilir ve daha sonraki kelime aramalarınızda bu formatı kullanabilirsiniz.

Sistem Office – PDF dosyalarının haricinde ZIP, JAR, 7Z, RAR, TAR uzantılı sıkıştırılmış dosyaların içerisinde de arama yapma özelliğine sahip.

Uygulamayı sisteminize yükledikten sonra sistemde arama yapmak istediğiniz yerde farenizin sağ tuşunu tıkladığınızda Egent Ransack’ı göreceksiniz. Belli bir klasörde belirli anahtar kelimeleri bulamadığınızda Agent Ransack ile hızlı bir şekilde tarama yaparak aradığınızı bulabileceksiniz. İçinde şifre kelimesi geçen bir yazı hatırladım ama bunun hangi dosyada ve klasörde olduğunu bilmiyorsam, aradığım dosyayı bulamıyorsam Agent Ransack ile kısa sürede bulabilirim.

Agent Ransack dosyada aranan kelime bulma uygulamasının free- bedava sürümü olmakla birlikte ücretli sürümü 10 dolardan başlayıp 1995 dolara kadar ücretlerde sürümleri mevcut.

Aradığınız ve bulamadığınız dosyanın, kelime veya şifrenin önem seviyesini baz alarak uygulamanın paralı sürümlerine geçiş yapabilirsiniz. Agent Ransack dosya ve kelime arama yazılımı tam  ihtiyaç olduğu anda imdada yetişen anahtar yazılımlardan birisi olmakla birlikte  aranılan alanın büyüklüğü arttıkça sistemi kasabilmesi olası. Benim sistemimde i7 işlemci ve 16 GB RAM baz alındığında kasmalar yaşadığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

 

 

 

Bir cevap yazın